Faktoring w Polsce w 2024 roku
Pomimo trudności gospodarczych, takich jak wysokie koszty pracy, rosnąca liczba niewypłacalności firm oraz niestabilna sytuacja geopolityczna, branża faktoringowa wykazała się odpornością. Faktoring sprawdza się w zarówno w okresach wzrostu, jak i spowolnienia gospodarczego.
Analizując strukturę sektorową, największe obroty w 2024 roku odnotowano w branży dystrybucyjnej (38,6%) oraz produkcyjnej (37,7%). Mniejsze udziały miały sektory detaliczny (6,3%), transportowy (3,5%), usługowy (2,1%) i budowlany (1,3%).
Zagrożenia związane z cyberprzestępczością
W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z cyberprzestępczością, Polski Związek Faktorów we współpracy ze Związkiem Banków Polskich rozpoczął prace nad Systemem Wymiany Informacji Firm Faktoringowych (SWIFF). Celem tego systemu jest wymiana danych dotyczących podejrzanych transakcji, co ma na celu ograniczenie ryzyka wyłudzeń i poprawę bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstw.
Prognozy na 2025 rok są optymistyczne. Oczekuje się, że polska gospodarka przyspieszy, a wzrost PKB osiągnie 3,5%, napędzany głównie zwiększonymi inwestycjami oraz stabilizującą się inflacją. Wzrost dochodów realnych powinien również pozytywnie wpłynąć na konsumpcję, co może przełożyć się na dalszy rozwój rynku faktoringowego w Polsce.
Faktoring w Polsce w 2025 roku ma szansę na dalszy dynamiczny rozwój, wspierając przedsiębiorstwa w utrzymaniu płynności finansowej i zabezpieczając je przed ryzykiem niewypłacalności kontrahentów.
Źródło: Raport Polski Związke Faktorów „Faktoring ponownie nabiera rozpędu”